Hygieia, bohyně, která je dárkyní zdraví, byla dcerou boha lékařství Asklépia a jeho manželky Epiony. Bývá zobrazena v podobě mladé krásné ženy, která napájí z misky hada, jenž je dodnes symbolem lékařství.
Podle této bohyně dostal jméno jeden z lékařských oborů – hygiena. Vnímám ji hodně spojenou s bohyněmi Persefonou a Demetér. Demetér je bohyní plodnosti a úrody, což má se samotným zdravím hodně společného.
Její dcera Persefona tvoří pomyslnou spojnici mezi podsvětní říší ( takzvaným Hádem, říše podsvětí je nazývaná podle jejího vládce, boha Háda ) a Zemí, tedy světem, ve kterém se nacházíme. Persefona tvoří jakési propojení těchto světů, Hygieu vnímám mezi nimi a takto si přála být i umístěna na našem oltáři, právě mezi těmto dvěma bohyněmi a poblíž bohyní Afrodity a Lilith.
Setrami Hygeiy byly bohyně Meditrine a Panakeia, které symbolizují jednotlivé části uzdravování, tedy hojení a uzdravení. Druhá z nich je hodně spojována také s čarodějnictvím, cítím ji hodně spojenou právě s Lilith, která je ochránkyní čarodějek, chrání ženy, které svou moudrostí a léčitelskými schopnostmi od pradávna pomáhaly lidem léčit nemoci, uzdravovat, hojit rány, a také přivádět na svět děti.
Právě početí hodně souvisí s bohyní plodnosti Demetér, ke které pravidelně dělám rituály pro ženy, které by rády měly dítě. Samotné těhotenství a porod je pak pod záštitou bohyně Héry, strážkyně porodních cest a každý kdo věří v naše bohy by tak právě Héru měl požádat o to, aby příchod na svět měl v čisté energii, a podsvětní bohy zase o to, aby z něj sejmuli hříchy či tíhu minulých vtělení.
Božstva spolu navzájem kooperují a spolupracují, jejich návaznost vnímám v každé naší konstelaci s bohy. Bohyně zdraví je toho nedílným článkem, protože právě zdraví je základem šťastné existence. Ne nadarmo se také říká, jak čistota, a tím musíme myslet tu fyzickou i duchovní, je půl zdraví, podle mě možná i více než půl. Čistota ducha i těla je podstatou zdraví, které je nejdůležitějším, co si můžeme přát, a tím největším požehnáním, které nám bohové mohou dát. Bohyni zdraví je třeba ctít a to i za pomoci darů jí a jejímu posvátnému hadovi.
0 komentáøù