Bohové podsvětí

Velmi důležitou složkou sumerských a  antických bájí a mýtů jsou také bohové podsvětí, kteří možná nepůsobí až tak populárně jako bohové pohybující se na světě a na nebesích, jsou ale velmi stěžejní pro naše osudy a nevyplatí se je podcenit.

Jsou to božstva, které je nutno ctít, protože právě oni nám mohou pomoci v situacích, kdy se cítíme prokletí, a motající se v bludných kruzích utrpení.

Mít správně nastavený vztah k božstvu Smrti a k bohům podsvětí je základem toho, jak si nastavit ochranu v tomto světě, jak se čistit, odeklínat a celkově se dostávat z negativních situací.

|Smrt můžeme vnímat jako veličinu, která, je jak vidíme i třeba v pohádkách, jediné, čemu se nevyhne nikdo z nás, v čemž je určitá spravedlnost a řád chodu tohoto světa, a je dobré mít s ní nastaven vztah správně právě už během našeho života, proto, aby pak k nám byla milosrdná v čas, kdy tento čas konce tohoto vtělení nastane.

Bohové podsvětí jsou ti, ke kterým se dostaneme po konci našich dnů a proto i s nimi je dobré mít vztah nastolen správně už během života, a navíc je v takovém případě můžeme žádat i o odekletí, zbavení se nepokojných duchů či entit.

Starosumerskou bohyní a královnou podsvětí byla Ereškigal, sestra Ištar Inanny, Utua, boha Slunce.

Z legend vyplývá, že když Inanna jde sestru do podsvětí navštívit, zemře tam, což je v některých mýtech předkládáno jako Inannin pokus svrhnout sestru z jejího trůnu královny podsvětí, já to ale vnímám jen jako pokus navštívit místa, kam jakožto bohyně Země a nebes neměla přístup.

Mezi sestrami Ereškigal a Inannou jsem při channelingu a konstelacích těchto bytostí necítila nevraživost, ale Ereškigal musí být vždy spravedlivá, a tak vše, co je porušením kosmického řádu je potrestáno, aby nevznikl chaos, a těmto trestům pak nemusí unknout ani sami bohové, protože kosmický řád platí i pro ně.

Ereškigal má v sumerských mýtech muže Nergala, ovšem výraznější postavou mýtů je zde ona.

Jejich dcerou je zde bohyně Lilith, která je pravou rukou Inanny a tvoří mezi nimi dvěma spojení, protože Lilith může chodit po světě i vstupovat do podsvětí.

V řeckořímském pojetí je obdobou mužského krále podsvětí Hádes, a tady je naopak výraznější postavou on.

Bohyně Ereškigal by teoreticky mohla mít podobnost s bohyní Hekaté, která je také Hádovou manželkou, a má původ v rodu Titánů, je tedy starší božstvo nežli Hádes, který je synem Titána Krona, který ovšem ze strachu před tím, že ho někdo z jeho potomků svrhne, jako to on udělal svému otci, pojídal vlastní potomky hned po jejich narození.

Jako posledního syna mu jeho sestra a manželka zároveň, bohyně Rhea, porodila Dia ( Zeus ), ale protože už měla dost Kronova počínání, místo dítěte mu tentokrát podala kámen zabalený v dece a tak Zeus mohl vyrůst a zabít Krona, a osvobodit své sourozence, kteří díky božskému původu žili dál v Kronových útrobách.

Jedním z nich je i Hádes, dalším bratrem je Poseidon, a mezi sebou si rozdělí vládu tak, že Zeus je hlavním bohem světa, Poseidon bohem vodstva, a Hádes bohem podsvětí.

Některé prameny uvádí Hekaté jako Hádovu první manželku, ale podobnost s Ereškigal je jen v minimu věcí, spíše bych ji asi považovala za samostatnou entitu, a při uctívání božstev tak zůstávám u verze královny podsvětí Ereškigal a v Hádovi vidím i původní sumerské božstvo Nergala, ale přitom mám pocit Háda vzývat a uctívat pod jeho řeckým jménem Hádes.

Hádovým věrným společníkem je trojhlavý pes Cerberos, kterého bůh posílá na svět pro největší hříšníky a je to rozhodně stvoření budící oprávněnou hrůzu.

Dost známou je též legenda o tom, jak Hádes unesl do podsvětí  krásnou bohyni Persefonu, kterou ovšem opět vnímám jako jiné božstvo, než je zmíněná Ereškigal.

Persefena je dcerou Dia a jeho sestry, bohyně plodnosti  úrody Demeter.

Příbuzenecké vztahy zde nemůžeme brát jako incest v pravém slova smyslu, jde přece jen o bohy a zcela jiné bytosti, než jsou běžní lidé a tak je možné vše.

Persefona byla tak krásná, že Hádes k ní zaplanul vášní a vyjimečně opustil svou říši, jen aby ji mohl unést do podsvětí.

Tam jí dal kousnout jejího oblíbeného granátového jablka a tím si zajistil, že bohyně už z podsvětí nemůže ven, otázkou však je, zda si jablko nevzala dobrovolně, protože i ji lákalo s králem podsvětní říše zůstat.

Demeter ovšem nedokázala únos své dcery akceptovat, a tak si nejprve stěžovala u Dia, a když nepochodila, právě proto, že dle zákonů Persefona po kousnutí do jablka už nemohla na svět, potrestala Demeter svět strašnou neúrodou.

Lidé pak přestali bohy ctít a obětovávat jim, a to bylo nepřijatelné.

Zeus vyřešil spor mezi svými sourozenci Hádem a Demeter tak, že Persefona směla trávit část roku u své matky na Zemi a část roku byla se svým mužem v podsvětí.

Právě ta část, kdy Persefona odchází do podsvětí je provázena nástupem zimy, a její návrat je opět na jaře, kdy se Demeter raduje a vítá svou dceru rozkvetlou přírodou.

O bozích podsvětí je napsáno mnoho bájí, ve kterých mohou působit krutě, jsou však spravedliví a je potřeba je ctít.

Je dobré je uctívat pravidelnými obětními rituály a nezapomínat na jejich existenci, protože náš svět není jen místem k životu, na každého čeká i smrt a odchod do podsvětí, kde se má rozhodovat o našem dalším osudu.

Už i za života zde ale na nás mohou čekat tresty za porušení pravidel kosmických řádů a tehdy je dobré si vše „vyříkat“ právě s bohy podsvětí, kteří nám od bezpráví mohou pomoci, pokud je řádně uctíváme.

Mohou se zdát být krutí, ale jsou silní, jedineční a potřební ke správnému chodu tohoto světa.

Ares neboli Mars, bůh války

Bohové války ve starém Řecku a Římě byli hned dva, a to bohyně moudré a strategicky vedené války, Athéna, v Římě Minerva, která bývá spojována s bohyní Niké (Victorií), tedy bohyní vítězství. Někdy je považována za jednu bytost, podle jiných verzí se jedná o matku a...

Hermes, alias Merkur, bůh komunikace a obchodu, posel bohů

Hermes, byl řeckým bohem, synem nejvyššího boha Dia a Titánky Mai. V římské mytologiii ho známe jako Merkura a v egyptském panteonu je připodobněn k Thovthovi. Hermes byl významným božstvem, přesto se dochovaly nálezy, podle kterých byl uctíván ve svatyních ženských...

Demetér, Persefona, a síla Ostary

Demetér je řeckou bohyní plodnosti, mladší verzí bohyně Ištar Inanny, sumerské bohyně jejíž jméno znamená „všechny bohyně“, má tedy v sobě aspekty všech ženských božstev. Ištar je bohyní lásky, války, a plodnosti, Demeter, její řeckořímská verze ( v Římě Ceres ) je...

Milostná magie

Milostná magie a vztahová magie je to, čím se nejčastěji zabývám, to, s čím se ke mě obrací nejvíce klientek. Je to asi přirozené, protože jsem ve většině svých inkarnací kněžkou bohyně Ištar Inanny, sumerské bohyně lásky, plodnosti, ochránkyně žen. K magii mě to...

Magická moudrost v pohádkách

Malé zamyšlení nad úspěšností magie lásky, a co nás učí pohádky o dodržování tabu. “Nesmíš se ohlédnout, ani s nikým tři dny promluvit,” dostává často za úkol hrdinka od čarodějnice. A jak to v pohádce bývá, tak si nemůže pomoci a dané slovo poruší… Včera jsme měly ve...

Slunce v Rybách

Slunce vstupuje do znamení Ryb obvykle kolem 18. února a setrvává v něm zhruba do jarní rovnodennosti, která bývá kolem 21. až 22. března. Znamení Ryba je spojeno s tímto obdobím a pro mě osobně s mým narozením. Tento čas rezonuje s mou energií, protože právě znamení...

Krvavý úplněk

Březnový úplněk je tradičně nazýván Červí, podle toho, že při prvním jarním úplňku vylézají červi a žížaly z děr. Příroda se probouzí, vše směřuje k jarní rovnodennosti, zima ztrácí svou vládu a přichází bohyně Ostara spolu s jarem. Tentokrát má však úplněk i...

Rok draka

Dne 10.2. 2024 započal rok Draka, jehož vláda potrvá až do 28.1.2025 Draci jsou moudrá, krásná a mystická stvoření, pocházející ze stejnojmenného souhvězdí ( Draco ) které na obloze vidíme celoročně. Jejich síla je bojovná i ochranná, spojovaná sice nejvíce s...

O magii obecně

Magie je určitá síla, veličina, kterou jde jen těžko popsat slovy. Vnímat ji můžeme naprosto ve všem kolem nás. Já osobně považuju magii za energii, mága za toho, kdo s energií pracuje. Aby člověk byl dobrým mágem, musí být v souladu především sám se sebou, mít...

Zeus a Héra

Zeus ( Jupiter ) , Nejvyšší bůh řeckořímských bájí a mýtů a jeho žena Héra ( Juno ) Zeus ( Jupiter ) je hlavním bohem řeckořímských bájí a mýtů, a valná většina těchto bájí se nějak točí právě kolem něj a jeho činů či jeho potomků a toho, co učinili oni. Vlastně se dá...

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *